Neden Lityum Demir Fosfat

Neden Lityum Demir Fosfat?

Lityum demir fosfat teknolojisine sahip aküler uzun ömürlü olmasıyla avantaj sağlarlar. elektrot olarak lityum ferrofosfat kullanır. Lityum iyon veya lityum iyon polimer pillere göre daha güvenli, çevre dostu ve stabil bir yapısı vardır. Lityum polimer pillerden daha düşük enerji yoğunluğuna sahiptir. Bilhassa elektrikli araçlarda tercih edilir.
Akıllı şarj, sıcaklık kontrolü ve hücreler arası voltaj dengeleme gibi özellikleri lityum demir fosfat teknolojisiyle geliştirilen aküleri ayrıcalıklı bir konuma getirir.
Akü setleri 3.3 volt değerinin katları olacak biçimde hazırlanır. AH değeri paralel bağlama ile artırılır. 4.2 volt şarj gerilimine kadar dayanma gücüne sahiptir.
Lityum Demir Fosfat Akü Uygulamaları
Yüksek yük toleransına ve kapasiteye sahip olan lityum demir fosfat aküler bakım gerektirmediği için ekstra maliyetten tasarruf ettirir. Dayanıklılık ve aşırı yük akımı gerektiren uygulamalarda kullanılır.
Kısa süreli %100’e kadar akım tüketimi özelliği taşıyan bu aküler yaklaşık 2000-5000 çevrim arasında kullanım ömrüyle öne çıkar. Hafıza etkisi bulunmaz. Hacmi ve ağırlığı düşüktür, 3-10 kat daha hızlı şarj edilir.
Güvenli, hafif ve MS’li lityum demir fosfat aküler AGM ya da jel akü için kullanılan ortak şarj cihazlarını destekler.
Bu akülerin tam olarak şarj edilmeleri gerekmez. Kısmen şarj edilerek de kullanılabilirler. Mükemmel döngü performansına ve geniş çalışma sıcaklık aralığına sahip olan bu akülerin verimliliği yüksek, iç direnci düşüktür.
Yüksek ve düşük gerilim korumasına sahip olan lityum demir fosfat akü, entegre akü yönetimiyle daha uzun ömürlü çalışır.
Traktör, kamyon, otomobil, ambulans, güneş enerjisi cihazları, jeneratör, yat ve karavan gibi araçlarda kullanılan bu akü çeşitleri LiFePo4 akü olarak da bilinir.
AH değerleri ve teknik özellikleri doğrultusunda farklılık gösteren lityum demir fosfat akü çeşitleri ETK bünyesinde üstün kaliteyle sunulur.
Lityum Demir Fosfat Akülerin Kullanım Alanları
Bu aküler elektrik, rüzgar ve güneş enerjisini depolayabilir. Denizaltı, gemi ve uçaklarda kullanımı önerilmez. Taşınabilir enerji kaynaklarında kullanım alanı bulan lityum demir fosfat aküler; güç paketlerinde, dönüştürücülerde ve pillerde tercih edilebilir.
Havacılık, robotik uygulamalar,
Tekneler, drone ve endüstriyel amaçlı kullanılan elektrikli araçlarda da bu akülerden yararlanılır.
Elektrikli bisikletler, trafik ışıkları, güvenlik kameraları, park sayaçları, kamusal alanlardaki aydınlatma sistemleri de bu tür akülerin kullanıldığı yerlere örnektir.
Tüm Araçlar İçin Modern Lityum Demir Fosfat Çözümleri
Taşınabilir, hızlı şarj edilebilir ve yüksek performanslı bu aküler son teknoloji ürünü olarak tasarlanır. Hidrojen gazı açığa çıkarmayan bu aküler, tamamen boşalana kadar 3,6V değerinde sabit kararlı bir gerilim almanıza imkân tanır.
Canlandırma şarjına gereksinim duymayan lityum demir fosfat aküler fabrikadan çıktığı gibi kullanılabilir. Akü kapasitesinden %99 oranında yararlanabilirsiniz. Deşarj süresi ve akımı akünün kapasitesinde değişikliğe yol açmaz.
BMS (Batarya Yönetim Elektronik Kartı) akünüzü kısa devre, aşırı gerilim, aşırı akım ve aşırı şarj gibi risklere karşı korur.
Diğer akü türlerine göre daha pahalı olan lityum demir fosfat aküleri ETK bünyesinden daha uygun fiyata temin edebilirsiniz. Kurşun akülere kıyasla daha az üretilen bu gelişmiş akü çeşidine en hızlı, ekonomik ve güvenli yoldan ETK sayesinde ulaşabilirsiniz.
Bu akülerin avantajlarından yararlanarak iş süreçlerinizi daha iyi optimize etmek için bizi tercih edebilir, araçlarınızda üstün verimlilik ve güvenliğin keyfini çıkarabilirsiniz.